„Прозирам“ е заглавието на фотографската изложба, която Йохана Траянова подготвя.
Експозициите на Исторически музей - Самоков вече са достъпни и виртуално, съобщиха от местната администрация.
Екипът на музея в Самоков е разработил проект, чрез който е направено 3D заснемане на залите с постоянна експозиция. Всеки, който желае, може да направи виртуална разходка през мобилно устройство на посочен адрес, достъпен на сайта на Общината.
Чрез него могат да бъдат разгледани залите, показважи артефакти от археологически разкопки в района, експонати от Българското възраждане като първата печатарска преса, с облекла и стоки за бита от Третото българско царство, с икони от Самоковската художествена школа и други.
Директорът на музея д-р Веселин Хаджинагелов каза , че това е една иновация и ефектът от нея е видим.
Заради филм, режисиран от сина му Ронан, Даниъл Дей-Луис се завръща отново към актьорския занаят, седем години, след като бе обявил, че го напуска завинаги, предаде АП.
Проектът беше обявен във вторник от продуцентските компании „Фокус Фичърс“ и „План Б“, които си партнират в Anemone („Анемония“). Във филма, който е режисьорски дебют на Ронан Дей-Люис, ще участват баща му, както и Шон Бийн и Саманта Мортън. Сценаристи са баща и син Дей-Люис.
По-рано във вторник Даниъл Дей-Люис и Бийн бяха забелязани да карат мотор в Манчестър, Англия, което подклажда интригата за предстоящото му завръщане към актьорството. След заснемането на филма на Пол Томас Андерсън „Невидима нишка“ през 2017 г. 67-годишният актьор беше заявил, че се оттегля от актьорската си кариера.
„През целия си живот съм дрънкал ка
Общо 36 любители сладкари се включиха в третото издание на Празника на тортата "Гараш" в Русе. Това съобщи заместник-кметът на Русе Златомира Стефанова.
Тя припомни, че празникът на сладкия шедьовър неслучайно се организира в крайдунавския град. Според изследвания торта "Гараш" е създадена в Русе - в града, известен като "Малката Виена". Сладкото изкушение се ражда през 90-те години на 19-и век от кулинарните умения на Коста Гараш, който се позовава на рецептата за виенската торта "Сахер".
"Празникът на торта "Гараш" се превърна в традиция за нашия град. Той привлича все по-голям интерес. Конкурсите тази година са два - за класическа и за нетрадиционна торта "Гараш". Със събитието подкрепяме и местния бизнес, като 22 сладкарници представят свои продукти на отделни щандове", каза Стефанова.
Шеф Ради Стамболов, който е част от организаторите на празни
Над 25 000 души са посетили осемте спектакъла C’est La Magie, състояли се в продължение на четири дни, в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от The Locals.
В София гостуваха едни от най-добрите илюзионисти в света – Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн, Ю Хо-Джин, начело с Луис де Матос, който бе и в ролята на арт директор.
Публиката в напълно разпродадената зала 1 на НДК имаше възможността да се наслади повече от два часа на магическите изпълнения.
„Корейският илюзионист Ю Хо-Джин спечели сърцата на публиката със своята елегантност, хумор и харизма, но и с умелите си пръсти, които с картите правят наистина невероятни неща. Дарси Оук изуми публиката с трикове, които доведоха присъстващите до ръба на вълнението в последните секунди, като
Вокалистът на рок групата „Рейдиохед“ (Radiohead) Том Йорк се скара с мъж с пропалестински възгледи по време на концерт в Мелбърн, Австралия, предаде АФП.
Докато певецът и автор на песни е изнасял самостоятелно представление, един от зрителите го е конфронтирал по темата за войната в Газа: „Колко мъртви деца ще са ви нужни, за да осъдите геноцида в Газа?“ Йорк го е подканил да се качи при него на сцената, като е казал: „Не стой там като страхливец, а ела тук и ми го кажи в очите“.
Йорк е напуснал сцената за кратко, но се е върнал няколко минути по-късно, за да изпълни Karma Police - хит на „Рейдиохед“, издаден през 1997 г.
През 2017 г. британската група бе подложена на натиск да отмени концерт в Израел. Тогава Йорк каза, че „да свириш в дадена страна не означава непременно, че подкрепяш нейното п
Тя ще бъде представена от 8 до 22 ноември в столичната галерия „Харта“, съобщават организаторите.
По думите на екипа „Прозирам“ е изследване на лесбийската идентичност в съвременна България, където границите на видимостта постоянно се договарят. „Подходът на Йохана Траянова към портретирането е дълбоко преплетен с природата“, отбелязват те.
„Чрез интимни разговори за идентичността, страстите и чувства към живота, аз, като артист, трансформирах историите на седемте портретирани лесбийки във визуални разкази, използвайки природата като метафора, за техните битки, мечти, страхове, възгледи към света. Природните кадри целят да пресъздадат вътрешните светове на тези хора, уловени чрез формите, силуетите и променящите се състояния на природата“, разказва Траянова.
С „Прозирам“ екипът на „Леспектра“ прави опит да предостави пространство, в което гласовете на лесбийките да бъдат чути.
„Изложбата за нас е възможност да представим многообразието на общността и да поставим под въпрос стереотипите за лесбийките. Това е особено важно в момент, в който различни политически сили насаждат омраза срещу общността ни. Митовете, които те разпространяват, насърчават разделение, страх и опасно противопоставяне на „ние“ и „те“. Скорошните промени в Закона за училищното и предучилищното образование са пример за това колко дълбоко в политическата ни реалност са се засадили човеконенавистни идеи. Ние обаче не вярваме, че тези идеи се равняват на вярванията на обществото ни. Тази изложба е шанс за всеки да надникне отвъд страха и да се запознае с истинските нас“, казват организаторите.
Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“, която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град.
Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи.
През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш&ldqu
Националното турне на концерти с кауза под наслов "С песен и стих в сърцата" ще гостува в Плевен на 22 октомври.
Това съобщи Петя Лакова, организатор събития в Народно читалище „Съгласие“, където ще се състои концертът.
На сцената на зала „Емил Димитров“ в читалището плевенската публика ще има възможност да чуе песните на популярни български изпълнители - Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, дует "Шик", Милена Славова, Росица Ганева, дует Weil, Искрен Пецов, Коцето Калки, oует с кауза, вокално трио Deja vu, група "Спринт", група "Хоризонт", Красимир Недялков, група "ЖестиМ".
Специални гости ще бъдат децата и младежите от Музикален център Dori Dios - Плевен, с ръководител Доротея Люцканова, които заедно със звездите на България ще изпеят някои от най-големите им хитове. Концертът е под съпровода на оркестър "София". Съ
Музиканти от САЩ и Франция ще партнират на Симфониета-Враца в първия концерт от цикъла „Месец на клавишите“, съобщиха от оркестъра.
Аймо Пажин е сред изявените френски пианисти на своето време, а на диригентския пулт ще бъде американският музикант и композитор – Александър Фрей, който ще замести първоначално избрания Маркус Хубер. Фрей вече е работил в България с Варненската опера, където е поставил "Уестсайдска история", но за първи път се среща със Симфониета-Враца. По думите му оркестърът е млад, но много гъвкав, музикантите в него дават всичко от себе си, независимо дали са уморени, ако преди това са репетирали и нещо друго.
В днешния концерт публиката ще чуе произведенията на Бедржих Сметана – „Вълтава“ и „Из чешките поля и гори“, както и „Концерт за пиано и оркeстър № 2“ на Йоханес Брамс.
П
Българският художник Живко Тенев - Gissen представя новата си изложба „Квадратурата на самотата“. Експозицията може да бъде разгледана в дигиталната платформа Музея на Gissen, съобщават организаторите.
„Целият процес на създаване на изкуството е обгърнат в самота - самотата на твореца. „Това е нещо много лично, то не се казва, с него не се парадира, това е нещо сакрално. Нещо, което е седяло на тъмно години наред и го е виждал само автора“, разказва авторът.
Според него има неща които могат да бъдат нарисувани за много хора, но има и такива, които са създадени за да докоснат само един единствен човек. „И тук си задаваме въпроса кой от двата подхода е правилният. Отговорът е – няма такъв. Какво е измерението на самотата, след като човек може да бъде самотен и на площад пълен с хора. Тук можем да си зададем и въпроса - тогава докъде се простира самотата и каква е нейната
Пламена Мангова (пиано) и Райнер Хонек (цигулка), концертмайстор на Виенската филхармония, свирят със „Софийски солисти“ на 6 ноември в зала „България“, съобщават организаторите от общинския културен институт „Красно село“.
Диригент е Константин Добройков.
В първата част на вечерта ще звучат вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 - творбата, която носи на Бенджамин Бритън международна слава. Тя е написана по поръчка на диригента Бойд Нийл. Във втората част за първи път на сцената на зала „България“ ще излезе Райнер Хонек заедно с известната българска пианистка Пламена Мангова. Те ще изпълнят Концерт за пиано, цигулка и струнен оркестър (1823) на Менделсон Бартолди.
Райнер Хонек е род
Фотографиите са проявени върху стъклени платки в RadLab Studio в Габрово. Всеки портрет е обект на уязвимост, позволяващ на светлината да преминава през него, създавайки променливи взаимодействия между изображението и околната среда.
Изложбата е придружена от звуков пейзаж, създаден от Деян Цвятков, който вместява гласовете на седемте портретувани жени, акценти от техните разкази, преплетени с прозрачен амбиент звук, разказват още от екипа.
Йохана Траянова е визуален артист, работещ с сферата на алтернативната фотография. Нейната работа се задълбочава в човешките емоции и философски размисли, като авторката използва природата като метафора, за да изследва тези идеи. Чрез движенията и формите, открити в природата, тя изразява сложни вътрешни състояния и мисли. Предишните изложби на Йохана Траянова включват „Сънувам“ (2018), „Къс земя“ (2020), „Крехки“ (2022), „Потапяне: Тя“ (2024) и „Микрокосмос“ (2024).
/ВСР